۱۴۰۱ يکشنبه ۲۳ مرداد

گام بلند دیگری در عرصه حفاظت از محیط زیست توسط ذوب آهن اصفهان

به همت تلاشگران ذوب آهن اصفهان ، پروژه های بهینه سازی الکتروفیلتر 110 آگلومراسیون و نصب بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند به بهره برداری رسید .
به همت تلاشگران ذوب آهن اصفهان ، پروژه های بهینه سازی  الکتروفیلتر 110 آگلومراسیون و نصب بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند به بهره برداری رسید .

الف: بهینه سای الکتروفیلتر 110 آگلومراسیون:
وظیفه بخش آگلومراسیون تولید آگلومره با شرایط فنی مناسب جهت مصرف در بخش کوره بلند می باشد. در فرآیند تولید آگلومره، از مخلوط کردن چندین نوع ماده ریزدانه مختلف با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت که در پروسه های دیگر تولید می شوند، پس از مرطوب کردن، همگن کردن و عبور دادن آن ها از کوره پخت، ماده ای جدید با ترکیب شیمیایی یکنواخت به وجود می آید که به آن آگلومره (کلوخه) می گویند. در طی فرآیند های پخت آگلومره در ماشین های پخت، تولید ذرات غبار به عنوان یک جنبه زیست محیطی منفی مطرح است. طی سنوات گذشته به منظور حذف و کاهش پیامدهای نامطلوب ناشی از ماشین های پخت آگلومره پروژه 5 گانه زیست محیطی تعریف و اجرا گردید. این پروژه بر اساس استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته تصفیه غبار و شامل مهندسی، ساخت و نصب 6 عدد الکتروفیلتر بر روی خروجی ماشین‌های پخت شماره‌های 1و2و3  واحد آگلومراسیون و مسیرهای انتقال مواد مربوطه بود. هر شش الکتروفیلتر این پروژه از سال 94 به بهره برداری رسیده و میزان غبار را تا سطح استاندارد درجه2 ذرات سازمان حفاظت محیط‌زیست برای کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی در خروجی دودکش‌ها کاهش داده است. در ادامه پروژه مذکور و به منظور ارتقاء شاخص های زیست محیطی و کمینه سازی میزان غبار خروجی از دودکش الکتروفیلتر 110 و ارتقاء شاخص های بهداشت حرفه ای( کنترل گرد و غبار داخل کارگاهی در محدوده استاندارد های مرتبط) پروژه بهینه سازی الکتروفیلتر 110 آگلومراسیون تعریف و فاز اجرائی آن در توقف آگلوماشین شماره  یک آگلومراسیون از تاریخ 19/6/1400 آغاز و طی مدت 12 شبانه روز و با صرف هزینه ای بالغ بر  80 میلیارد ریال انجام گردید.
این اقدامات به عنوان گام اول اصلاحات و بهینه‌سازی بر روی الکتروفیلتر 110 صورت گرفته و در روند تکمیل این پروژه  فعالیت هایی برنامه ریزی و در حال اقدام می باشد. بنابراین از آنجائیکه اهداف این پروژه مطابق اندازه گیری های انجام گرفته توسط آزمایشگاه معتمد محیط زیست محقق شده است، در گام بعدی برای حفظ و تثبیت این شرایط اقدام خواهد شد و در ادامه نیز ، برنامه‌ریزی‌های لازم جهت اجرای عملیات گام اول برای دو الکتروفیلتر 120 و 130 با توجه به تجربیات کسب شده اقدام خواهد شد.
در پایان لازم است از کلیه همکاران محترم حوزه‌ها و مدیریت‌های مختلف کارخانه و پیمانکار پروژه که با تلاش مجدانه خویش نتایج مثبت یاد شده را رقم زدند و از مساعدت مدیر عامل محترم شرکت که همواره ضمن تاکید بر بهبود شرایط زیست‌محیطی کارکنان و مردم شریف منطقه، با حمایت‌های بی‌دریغ خویش اجرای پروژ‌های زیست‌محیطی در شرکت را ممکن و هموار ساخته‌اند سپاسگزاری نماییم.

ب: پروژه بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند شماره یک
در امتداد پروژه های بهبود زیست محیطی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، در کارگاه واگن توزین کوره بلند شماره یک بعلت عدم وجود سیستم تهویه برای جمع آوری گرد وغبار حاصل از  تعیین میزان تناژ مواد مختلف شارژی به کوره بلند( شامل کک متالوژی، سنگ آهن، آگلومره و مواد کمک ذوب) به کوره بلند پروژه نصب بگ فیلتر  واگن توزین کوره بلند شماره یک با هدف کاهش گرد و غبار کارگاهی به زیر 5 میلیگرم بر مترمکعب تعریف گردید. یکی دیگر از اهداف اصلی پروژه جلوگیری از انتشار آلاینده های  واحد مذکور به محیط زیست  و کنترل خروجی مربوطه به زیر 30 میلی گرم بر نرمال متر مکعب بوده است.
این پروژه با استفاده از توان شرکت های داخلی از مورخه 1/8/97 و با هزینه بالغ بر 49.3 میلیارد ریال و116614 یوروآغاز و طی یک برنامه زمان بندی سه ساله  در آبان ماه 1400 به بهره برداری رسید. در طول این پروژه میزان 150 متر مکعب خاکبرداری، 200 متر مکعب بتن ریزی، 132 تن اسکلت فلزی به شرح{ونتیلاتور8 تن، بگ فیلتر45 تن، نوار نقاله 1 تن، داکتینگ( شامل دودکش، کانال، هود و دمپر) 66 تن، الاواتور3 تن، بونکر ذخیره غبار5 تن}، تعداد640 بگ پلی استر سوزنی و سیستم جت پالس استفاده گردید.
 در حال حاضر عملیات نصب تجهیزات  و تست سرد و گرم به صورت 100 درصد انجام گرفته است  و در مرحله رفع پانچ لیست ها قرار دارد.
 
بازدید نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست استان از پروژه
 
بازدید نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست استان از پروژه
 
 
طراحی ، تامین و نصب تابلو برق
 
دمونتاژ، مونتاژ و تنظیم ضربه‌زن‌ها
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1400/10/25
تعداد بازدید:
654
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:5
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت