پیش‌بینی آیت‌الله طالقانی از سرنوشت "سادات" و آزادی قدس

 اولین سالگرد یوم النکبه بعد انقلاب چه گذشت؟

اولین سالگرد یوم النکبه روز ۲۵ اردیبهشت‌ماه در محوطه دانشگاه تهران برگزار شد که سخنران ویژه این مراسم آیت الله طالقانی بود و مواضع محکمی در دفاع از فلسطین اتخاذ کرد.

 

گزارش| اولین سالگرد یوم النکبه بعد انقلاب چه گذشت؟/ پیش‌بینی آیت‌الله طالقانی از سرنوشت "سادات" و آزادی قدس

گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم- با پیروزی انقلاب اسلامی ایران که یکی از آرمان‌هایش آزادی قدس شریف از چنگال صهیونیست‌ها بود، در فروردین‌ماه سال 1358 اولین اجتماع ضد صهیونیستی در دفاع از ملت فلسطین به مناسبت سی و یکمین سالگرد اشغال این سرزمین در دانشگاه تهران و با حضور ده‌ها هزار تن از مردم انقلابی در محوطه چمن این دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم اعضای گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی اجتماعی و نیروهای نظامی پشتیبانی خود را از انقلاب ملت فلسطین اعلام کرده و علیه قرارداد کمپ دیوید و خیانت انور سادات رئیس‌جمهور معدوم مصر به آرمان فلسطین شعار سر دادند.

در این مراسم آیت‌الله طالقانی عضو شورای انقلاب سخنران ویژه بود که در دفاع از ملت فلسطین مطالب مهمی را اظهار داشت. این مراسم روز 58/2/25 همزمان با ایام "یوم النکبه" برگزار شد که در روزنامه‌ها و مطبوعات آن زمان بازتاب یافت و به دلیل همزمانی‌اش با این روزها و قرار داشتن در آستانه روز قدس خبرگزاری تسنیم آن را بازنشر می‌کند.

همچنین در این مراسم آقای "حلیم" معاون هانی الحسن سفیر فلسطین در ایران، دکتر حسن آیت از طرف حزب جمهوری اسلامی و آیت‌الله خلخالی و همچنین یکی از افسران نیروی هوایی در دفاع از فلسطین سخنرانی کردند.

در پایان این مراسم مردم با سر دادن شعارهای "الله اکبر"، "درود بر خمینی درود بر طالقانی"، "فلسطین پیروز است اسرائیل نابود است"، "انقلاب پیروز است ارتجاع نابود است" ابراز احساسات کردند. همچنین اتحادیه دانشجویان فلسطین شعبه جمهوری اسلامی ایران در همین مراسم اعلام موجودیت کرد.

آیت‌الله سید محمود علائی طالقانی , بیت المقدس , روز قدس ,

آنچه در ادامه می‌آید موضع سرسختانه آیت الله طالقانی علیه اشغالگران فلسطینی است که در ادامه می‌خوانید. البته مواضع ضد صهیونیستی آیت الله طالقانی به بعد از انقلاب خلاصه نمی‌شود چرا که وی همزمان با پاییز 1327 و هنگام جنگ اول صهیونیست‌ها و اعراب به همراه آیت‌الله کاشانی، فداییان اسلام، اتحادیه مسلمین و نهضت خداپرستان سوسیالیست اولین میتینگ علیه اسرائیل را برپا کرده بود و همچنین در سال 27 سفری به اراضی اشغالی برای شرکت در کنفرانس اسلامی داشت:

باید مردم فلسطین و ملت‌های دنیا و کسانی که چشم آنها به نخستین قبله اسلامی دوخته شده و آنها که به عقاید قرآن معتقدند دست‌به‌دست یکدیگر داده تا بتوانند نخستین قبله مسلمین را آزاد کنند. ما قبل از آنکه به فلسطینی‌ها بیندیشیم باید به بیت‌المقدس فکر کنیم چون وقتی‌که به بیت المقدس می‌اندیشیم خودبه‌خود به فلسطینی‌ها فکر کرده‌ایم چون فلسطینی‌ها همواره مورد آزار و شکنجه و قتل و آوارگی قرار گرفته‌اند.

 در سال 27 هنگامی که در اولین کنفرانس اسلامی به فلسطین رفتم و از کشورهای عربی و اسلامی نیز در این کنفرانس شرکت داشتند، آنها فقط به سخنرانی‌های هیجان‌انگیز می‌پرداختند و تظاهر به طرفداری از مظلومی می‌کردند. در همین وقت مردم فلسطین از طرف سازمان ملل متحد مورد قبول نبودند و رسمیت نداشتند و برخی از دهکده‌ها و شهرهای فلسطین با سیم‌خاردار به دو قسمت تقسیم شد که افراد یک خانواده در دو طرف این سیم‌خاردار و چهره‌های غمگین و اندوه‌بار با حسرت و آه به هم می‌نگریستند و این چهره‌های ماتم‌زده و شکست‌خورده در اثر فشارها تبدیل به مردانی مبارز نه فقط برای فلسطین بلکه برای تمام دنیا الهام‌بخش رهایی مظلومین شدند.

روزی فرا می‌رسد که سرزمین فلسطین آزاد شود و بیت‌المقدس و جایگاه معراج به صاحبان اصلی خود برگردد. صاحبان بیت‌المقدس همه مسلمانان و مسیحیان و یهودیان هستند ولی صهیونیست‌ها می‌گویند بیت‌المقدس فقط مال ماست و خداوند می‌فرماید"إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لأَنفُسِکمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا".

ای صهیونیست‌ها مانند بگین (مناخیم بگین نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی) مغرور نباشید، خودخواه نباشید "وَ لِیَدْخُلُوا الْمَسْجِدَ کَما دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ ..." که در زمان فاتحین اسلام ریشه فساد کنده شده و اکنون که ما در این اجتماع و با مشارکت نهضت فلسطین و به یاد فلسطینی‌ها دور هم جمع شده‌ایم، امپریالیست و صهیونیسم سعی می‌کنند که ملت دائم تحت آزار و اذیت باشد و ناله کند. آنها مانند گرگ بالای لاشه‌ای جمع شدند. صهیونیست‌ها در جنگ جهانی دوم آلمان‌ها را به عنوان نژادپرستی محکوم می‌کردند که چرا به قتل یهود می‌پردازند ولی حالا همان اعمال را مرتکب می‌شوند ولی خوشبختانه تمام مردم دنیا به وضع مردم فلسطین و حقوق آنها آگاه شده‌اند. آنها تنها بیچاره سادات (انور سادات رئیس‌جمهور مصر) را توانستند به بند خود بکشند. نباید به او حمله کرد باید برایش ناراحت باشیم و می‌دانیم ملت مصر مرکز حرکت انقلاب علیه متجاوزین و آزاد کردن ملت عرب و مسلمان است ولی رژیم مصر سرانجام مرکز امپریالیسم شد و هرچند ملت‌های عرب سعی می‌کنند مصر را منزوی کنند ولی فقط باید رژیم مصر را منزوی کرد و ملت مصر هرچه زودتر به‌حساب رژیم خود برسد مانند ملت ایران که به حساب فرعون خود رسید. (این پیش‌بینی آیت‌الله طالقانی درباره سرنوشت انور سادات محقق شد و وی در روز 6 اکتبر 1981 به‌دست خالد اسلامبولی و چند تن از افسران ارتش مصر به هلاکت رسید.)

این کسی که خودش را مسلمان می‌داند ولی عملش عمل فرعون است و حق ملت مصر و عرب را ضایع می‌کند. این فرعون که قول داد راه عبدالناصر را ادامه دهد و کشور مصر را در جرگه کشورهای غیر متعهد درآورد ولی خودش در اولین فرصت خلاف این عمل کرد و به متعهدها پیوست.

ما با تمام قوای خود و قدر امکان برای مردم فلسطین و هر مستضعف دیگر دست کمک دراز می‌کنیم. اول مستضعفین ایران، مستضعفین عرب، مستضعفین اسلام که حکومت‌ها بدون حق بر آنها حکومت دارند. مردم فلسطین و سازمان الفتح می‌توانند نجات‌دهنده مستضعفین ملل عرب که در زیر رژیم‌های غیر ملی به سر می‌برند باشند. (در آن زمان سازمان الفتح به رهبری یاسر عرفات مهم‌ترین گروه مباز فلسطینی بود که البته بعدها راه سازش را در پیش گرفت). سی سال از اشغال فلسطین می‌گذرد که ملت فلسطین در بدترین و سخت‌ترین شرایط زندگی می‌کنند.

ما در ایران جرئت نداشتیم درباره فلسطین حرف بزنیم ولی الان ما با هم هستیم و انشا الله فلسطین را آزاد می‌کنیم و از جوانان خود انتظار داریم بیشتر با مسائل فلسطین آشنا شوند و روابط خود را بهتر کنند انقلاب ایران همیشه به یاری حق، نصرت مستضعفین دنیا خواهد بود.

آیت‌الله سید محمود علائی طالقانی , بیت المقدس , روز قدس ,

در این میتینگ همچنین معاون هانی الحسن سفیر فلسطین به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: "ما مرگ را به بازی می‌گیریم همانطوری که شما ملت ایران به هنگامی که بزرگ‌ترین و قوی‌ترین پایگاه امپریالیسم جهانی و نزدیک‌ترین مزدورانش را به‌دست امام بزرگ ما آیت الله خمینی و یاران بزرگوارش سرنگون کردید مرگ را به بازی گرفته‌اید. جنگنده‌ها و ناوگان‌های مهاجم ما و شما را نمی‌ترساند زیرا اراده توده‌های با ایمان تعبیری است زنده از اراده خدا.

امپریالیسم و صهیونیسم که در ایران انقلابی شکست خورده‌اند، هم‌اکنون مزدورانشان را با مهره‌های دیگر و هم‌پیمان های دیگر عوض می‌کنند تا به پیمان شیطانی جدید آنها بپیوندند مانند پیمانی که رژیم مصر به آن پیوسته است."

نویسنده:
تعداد بازدید:
687
تاریخ:
1399/03/01
کلیه حقوق این پرتال متعلق به شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان میباشد