فرصت‌های گفت‌وگویی که به تماشای ماهواره می‌گذرد!

خانواده‌های موردنظر این شبکه‌ها نباید در بند قواعد سنتی خانواده باشند؛ به ویژه سنت‌هایی که ریشه دینی دارد. اگر غرب بتواند در محیط خانه تعریف خود ساخته‌ای از عفاف ارائه دهد، می‌تواند سد عفاف را در محیط جامعه هم به راحتی بشکند.

در خانواده‌های سنتی پدر و مادر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. جایگاه ویژه پدر و مادر به صورت طبیعی مانع بسیاری از انحرافات است. وقتی فرزند در تصمیم‌های خود به نظر پدر و مادر هم توجه می‌کند و در کارهایی که می‌خواهد انجام دهد از والدین خود اجازه می‌گیرد و در یک کلام خودسر نیست، راه برای تن دادن به کارهایی که نهاد خانواده را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد تنگ می‌شود؛ اما در شبکه‌های ماهواره‌ای یکی از اصلی‌ترین کارها خرج کردن پدر و مادر از محوریت خانواده و معرفی آن‌ها در اندازه زمینه‌ساز تولد است؛ یعنی پدر و مادر کسانی هستند که به جهت قانون طبیعت زمینه‌ساز تولد فرزند هستند و بازهم به جهت همین قانون طبیعت باید تا مدتی که فرزند توانایی مراقبت از خویش و پاسخ به نیازهای روزمره خود را ندارد، از او مراقبت کنند؛ اما وقتی که فرزند از آب و گل درآمد، پدر در حد یک کارگر برای تامین مخارج و مادر هم در حد یک خادم برای انجام وظایفی مانند آشپزی و رخت شستن و اتو کشیدن و … پایین می‌آید.

در این خانواده پدر و مادر نقشی در تربیت فرزند خود ایفا نمی‌کنند. دیگر راضی نگه داشتن والدین هم از دغدغه‌های فرزند مدرن نیست، این دغدغه برای انسان‌های عقب افتاده‌ای که نمی‌خواهند تغییر زمانه را بپذیرند!!!

ماهواره و تربیت نسلی بی‌بند و بار

شبکه‌های ماهواره‌ای تلاش می‌کنند با نابودی شخصیت زن مسلمان، خانواده‌ها را فروپاشیده و نسلی بی بند و بار را برای آینده پرورش دهند. هدف اصلی فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره زدودن تقوا، حیا، شرم، وفاداری، تعهد و حس مسئولیت در خانواده‌ها است.

برنامه‌های ماهواره‌ای به زنان و جوانان توجه ویژه‌ای دارند. آن‌ها در تلاش هستند تا با نابودی شخصیت مطلوب زن مسلمان خانواده‌ها را، فروپاشانده و نسلی بی‌بند و بار را برای آینده پرورش دهند. مشاهده دائم برنامه‌های نا مناسب ماهواره افراد را دچار حالت مسخ‌شدگی و از دست رفتن عقلانیت می‌کند و خانواده‌های تحت‌الشعاع این برنامه‌ها از مسیر اصلی تربیتی خود که ریشه در مکتب اسلام دارد فاصله می‌گیرند.

شبکه‌های ماهواره‌ای شبهاتی را در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کنند این شبکه‌ها شبهاتی را مطرح می‌کنند که زنان یا جوانان با سطح دانش خود قادر به پاسخگویی آن نیستند و باید مراحل طولانی را برای دریافت پاسخ و رفع این شبهه طی کنند.

تبلیغات سوء شبکه‌های ماهواره‌ای اثرات مخربی در اعتقادات، تفکرات، شخصیت و تربیت خانواده‌ها و به ویژه زنان و جوانان دارند و افراد را از تفکرات و اعتقادات صحیح خود جدا می‌کنند. تمام هدف این برنامه‌ها نابودی سلامت فکر و رفتار افراد است.

میانگین گفت‌وگو بین اعضای خانواده به ویژه والدین با فرزندان در حد بسیار پایینی قرار دارد. حال که بیشتر فرصت ما در بیرون از منزل و برای کسب معاش خانواده می‌گذرد بهتر است فرصت بیشتری برای در کنار خانواده بودن بگذاریم تا حق خانواده لحاظ شود. برنامه‌های ارزش‌ها و آموزه‌های درون خانواده، رابطه زناشویی، انتظارات زوج از یکدیگر، انتظارات فرزندان را تحت تاثیر قرار داده است.

اما باید گفت بدترین نوع تاثیرگذاری برنامه‌های ماهواره‌ای بر خانواده، تحت‌الشعاع قراردادن نوع تربیت فرزندان است. اسلام خود سرمنشاء تمام اخلاقیات، ارزش‌ها و آموزه‌های بی‌نظیری است که در زمینه راهکارهای منحصر به فردی برای ما به ودیعه گذاشته است و می‌تواند بهترین منبع تربیتی برای فرزندان می‌باشد.

نویسنده:
تعداد بازدید:
265
تاریخ:
1395/05/19
کلیه حقوق این پرتال متعلق به شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان میباشد