۱۴۰۲ جمعه ۱۲ خرداد

پشتیبانی تولید

 
 مدیریت کیفیت فراگیر

این مدیریت وظیفه کنترل کیفیت محصولات کارخانه ذوب آهن را عهده دار می باشد به طوری که کلیه محصولات میانی و نهایی در تمامی مراحل تولید توسط بازرسان مقیم مدیریت کیفیت از نظر کلیه پارامترهای فنی از جمله آنالیز شیمیایی، خواص مکانیکی و مشخصات ابعادی و ... کنترل و در صورت تطابق با استانداردهای ملی و بین المللی مربوطه و تائید مدیریت کیفیت به مرحله بعدی تولید ارسال می گردند و این فرآیند تا زمان تحویل محصول به مشتری در انبار محصولات کارخانه تداوم دارد. بطوریکه یکی از دقیق ترین و کاملترین فرآیندهای کنترل کیفیت در خطوط تولید کارخانه ذوب آهن اجرا می گردد.

تولید محصولات جدید و سفارشی

محصولات فولادی تولیدی ذوب آهن به صورت شاخه ای ( بسته بندی شده با طول مشخص و سایز یکسان ) یا به صورت کلاف می باشد، هر بسته دارای حداقل 2 پلاک حاوی مشخصات محصول از جمله شماره ذوب، سایز ، طول ، زمان تولید و ... می باشد. همچنین به همـراه تمامـی محصولات گـواهینـامه فنـی شامـل کلیه مشخصـات فنی از جمله ترکیـب شیمیایی ، خواص مکانیکی، شماره ذوب ، سایز محصول، تأییدیه کنترل کیفی و... عرضه می شود که با توجه به موارد مذکور امکان ردیابی محصول بصورت کامل وجود دارد.
به جز تولیدات روتین شرکت ، سفارش فولادهای خاص مشتریان نیز قابل بررسی خواهد بود و در صورت توافق بین شرکت و مشتری ، تولید و عرضه انجام خواهد گردید . دراین راستا تا کنون محصولات متعدد و متنوعی در ذوب آهن اصفهان تولید و به مشتریان خاص تحویل گردیده است.
*شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان کیفیت محصولات فولادی خود را مطابق استانداردهای مربوطه ، تضمین می نماید .

آزمایشگاه مرکزی

این مدیریت مسئولیت آزمون و بررسی کیفیت مواد اولیه وارده به کارخانه ، آزمون محصولات نیمه آماده بخشهای تولیدی ( کک ، آگلومره ، چدن ، فولاد مذاب، شمش فولادی و... ) و آزمون محصولات نهائی و کلیه فرآورده های جانبی و همچنین سایر مواد وارده به شرکت که در فرآیند تولید مورد استفاده قرار می گیرند ( مواد نسوز ، روانکارها ، فروآلیاژها و... ) را بعهده دارد.
همچنین کنترل کیفیت مواد اولیه از معدن تا کارخانه ( شامل زغال سنگ ، سنگ آهن ، سنـگ منگنـز و... ) و نیز کنترل و نظارت بر کیفیـت مواد اولیـه و محصولات مصرفـی در خـط تولید که از منابع خارجی تأمین می گردد را عهده داراست.
آزمایشگاه مرکزی شامل آزمایشگاههای شیمی، اسپکتروگرافی، مکانیک، کک و مواد شیمیایی، متالوگرافی ، گاز ،گریس و روغن ، فرآورده های نسوز، هیدروشیمی و واحد تحقیقات آزمایشگاهی و کنترل مواد می باشد.
آزمایشگاه مرکزی ذوب آهن اصفهان دارای " گواهینامه تائید صلاحیت انجام خدمات آزمون براساس استاندارد ISO 17025 از مرکز ملی تائید صلاحیت ایران و دارنده عنوان آزمایشگاه نمونه کشوری از طرف سازمان ملی استاندارد می باشد .

مدیریت مهندسی تولید و توزیع برق

این مدیریـت با در اختیـار داشتن 3 واحد مختلف نیروگاهـی شامل نیروگاه مرکـزی، نیروگاه حرارتی و نیروگاه گازی با ظرفیت اسمی تولید 240 مگاوات برق و با 32 پست اصلی و فرعی برق وظیفه تولید و توزیع برق در سطح کارخانه را عهده دار می باشد.
نیروگاه مرکزی علاوه برتولید برق وظیفه تأمین هوای دمشی کوره بلندهای شماره 1، 2 و 3 ، تثبیت فشار بخار 10 اتمسفر و ارسال آب به دیگ های اوتیلیزاتور بخش فولادسازی را نیز به عهده دارد. مجموعه نیروگاههای حرارتی شامل 4 واحد است که تامین کننده اصلی برق کارخانه می باشد.

مدیریت مهندسی آبرسانی

این مهندسی وظیفه تأمین آب مصرفی کارخانه و انتقال پساب های تولیدی به صورت تفکیک شده را به عهده دارد که این امر با تأمین آب، تصفیه آن ، انتقال به قسمت های مصرف کننده ومدیریت وکنترل وپایش مصرف آب در کارخانه صورت می گیرد واحدهای اصلی شامل تصفیه خانه فیزیکی، پمپ خانه های سیکل های گردشی، تصفیه خانه بیولوژیک ، شبکه های انتقال و قسمت آب شناسی می باشد.

مدیریت مهندسی انرژی و بهینه سازی سوخت

این مدیریت وظیفه تولید اکسیژن ،ازت، هوای فشرده و توزیع آنها و همچنین تنظیم فشار و توزیع گاز طبیعی،تصفیه و توزیع گاز کوره بلند ، توزیع گاز کک و گازبرگشتی واحد احیاء مستقیم (قائم) و مدیریت کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی سازمان را بعهده دارد. همچنین پایش مصارف انرژی کارخانه و نظارت بر سیستم های تحت فشار نیز از دیگر وظایف این مدیریت میباشد .

مدیریت مهندسی اتوماسیون و ارتباطات

این مدیریت از سه قسمت اصلی با عناوین اتوماسیون کارگاهها ، اتوماسیون مرکزی(آزمایشگاهها) و مخابرات تشکیل شده است و وظیفه ارائه خدمات پشتیبانی و فنی و مهندسی عمدتا در زمینه تجهیزات ابزار دقیق و مخابراتی را به عهده دارد . همچنین راهبری سیستم مخابرات شرکت و کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری شرکت نیز به عهده این مجموعه می باشد .

مدیریت امور فنی و برنامه ریزی تولید

این مدیریت بعنوان واحد کارشناسی حوزه بهره برداری، مأموریت ارائه مشاوره های فنی مهندسی و مدیریتی به معاونت و مدیریت های حوزه بهره برداری را عهده دار می باشد، همچنین بررسی طرح های بهینه سازی خطوط تولید ، طراحی و توسعه محصولات جدید با همکاری مدیریت های فولادسازی و نورد، نظارت عالی پروژه های حوزه بهره برداری، تهیه برنامه تأمین مواد اولیه و تولیدمحصولات، تهیه نرم مصارف مواد و منابع، بررسی و تجزیه و تحلیل سوانح تجهیزاتی، همکاری گسترده با سایر حوزه های کارخانه به منظور تسهیـل در اجـرای فرآیندهـای مرتبـط با آنهـا در حـوزه بهره بـرداری، تهیه گزارشـات فنی مهندسی و تحلیلی و سایر مأموریت های محوله از طرف معاون بهره برداری از جمله اهم فعالیت های این مدیریت می باشد. این مدیریت همچنین وظیفه برنامه ریزی ، سازماندهی و هماهنگی بین بخش های تولیدی و مهندسی ها در ارتباط با مواد اولیه، خدمات حمل و نقل، حوادث، توقفات و نهایتاً تأمین شرایط کاری نرمال بخش های مختلف و کنترل میزان تولید و تطابق آن با برنامه و تهیه گزارشات روزانه مربوطه را دارا می باشد.

مدیریت نسوز

وظیفه اصلی مدیریت نسوز تأمین، تعمیر و نظارت بر تعمیرات اساسی نسوز کلیه تجهیزات حوزه بهره برداری می باشد. در این بخش کنترل موجودی، برآورد میزان نیاز سالانه، درخواست و پیگیری خرید مواد نسوز و استفاده از فن آوری ها و طرح های نوین با هدف بهینـه شدن مصرف نسـوز و کاهش هزینه ها در کنار اجرای حجـم زیاد فعالیت هـای نسوز کاری انجام می گردد.

مدیریت راه آهن و ترابری

این مدیریت با در اختیار داشتن حدود یکصد کیلومتر مسیر ریلی داخل کارخانه ای، لوکوموتیو و واگن حمل بار و چهار ایستگاه اصلی، عهده دار حمل و نقل ریلی نزدیک به یازده میلیون تن مواد اولیه، چدن مذاب تولیدی، سرباره مذاب و محصولات فولادی می باشد.

مدیریت راهبری و پشتیبانی ماشین آلات و خودروهای سنگین

- این مدیریت وظیفه حمل، جابجائی و بارگیری مواد اولیه، قطعات و تجهیزات و همچنین حمل و انتقال پسماندها و ضایعات صنعتی کارخانه و پشتیبانی از تعمیرات اساسی و جاری را بعهده دارد.
خدمت رسانی مطلوب این مکانیزمها با پشتیبانی مستمر دو تعمیرگاه در پایگاههای ماشین آلات و خودروهای سنگین و بهره برداری از نیروهای فنی مجرب تعمیراتی میسر می گردد.

مدیریت برنامه ریزی و نظارت بر نگهداری و تعمیرات
- اهم وظایف این مدیریت شامل برنامه ریزی و نظارت بر تعمیرات جاری، اساسی و اضطراری، برنامه ریزی و نظارت برساخت قطعات و تجهیزات مکانیکی، بازرسی فنی تجهیزات مکانیکی و نظارت بر مصارف روانکارها ، سیم بکسل ها و نوار نقاله های مورد نیاز خطوط تولید می باشد.

مدیریت مهندسی نت راه و ساختمان
- با توجه به گستردگی و پراکندگی ساختمان های صنعتی و اداری و جاده های موجود در کارخانه و اهمیت نگهداری و تعمیرات و بازسازی آنها، این مدیریت عهده دارنظارت بر اجرای عملیات نگهداری و تعمیرات راه ها، ابنیه و ساختمان های اداری و صنعتی کارخانه می باشد.

مدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی
واحد آموزش شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان از سال 1347 با هدف تربیت منابع انسانی متخصص و ماهر جهت مشاغل تولیدی و ستادی شرکت تأسیس گردید و با توجه به گستردگی تخصصها و مهارتهای مورد نیاز کارخانه به تجهیزات فنی و آموزشی مورد نیاز مجهز گردید و با حدود نیم قرن فعالیت، متخصصین بسیاری را به کارخانه ذوب آهن و جامعه صنعت کشور تقدیم نموده است.

این واحد شامل: کلاس های آموزشی و کارگاههای مکانیکی شامل (کارگاه مکانیک، هیدرولیک، CNC ، تراشکاری، جراثقال، فرز و صفحه تراش، تأسیسات، فلزکاری، جوشکاری، برق و گاز، اندازه گیری و ... و آزمایشگاهای برق شامل (PLC ، الکترونیک، اندازه گیری، و آزمایشــگاه الکتریکی) می باشد و با استفاده از تجهیزات جامع و کم نظیر فوق الذکر، خـدمات آموزشی و تخصصی ذیل را ارائه می نماید.
- آموزش های برق و ابزار دقیق
- آموزش های مکانیک و هیدرولیک
- آموزش های متالورژی و شیمی
- آموزشهای عمومی
- آموزش های تخصصی
- آموزش های ویژه خانواده پرسنل
- ارائه خدمات فنی و مهندسی و آموزشی به شرکت ها و صنایع مختلف
- پذیرش دانشجویان و هنرجویان جهت انجام دوره های کارورزی
همچنین با عنایت به امکانات کامل و کم نظیر واحد آموزش شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان و به منظور ایفای مسئولیتهای اجتماعی و تعامل با جامعه ، امکان تأسیس رشته های فنی مهارتی در مقاطع کاردانی تا کارشناسی ارشد در قالب دانشگاه علمی کاربردی فراهم گردیده است که در حال حاضر در سه رشته کارشناسی ارشد پژوهش محور فعالیت می نماید.
بدیهی است پس از اخذ مجوزهای لازم مدرک تحصیلی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برای افراد صادر خواهد شد.
 
تاریخ به روز رسانی:
1399/07/13
تعداد بازدید:
6244