لطفا برای ارسال هرگونه پرسش اینجا را کلیک نمایید.
کارخانه
نشانی : اصفهان - انتهای اتوبان ذوب آهن - شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان
تلفن مرکز : 03152573333
دورنگار : 03133322258
دورنگار : 03133321964
شماره پستی : 8493111111
شماره ثبت شرکت : 25230
شماره اقتصادی : 9334-7586-4111
پست الکترونیک : info@esfahansteel.com

حوزه معاونت فروش و بازاریابی
نشانی : اصفهان - بلوار سعدی - شماره 187

تلفن مرکز:  03136271800

تلفن مرکز : 6240031 0313
تلفن مرکز : 6240032 0313
تلفن مرکز : 6242700 0313
تلفن مرکز : 6270220 0313
دورنگار : 03136240033
پست الکترونیک : sales&export@esfahansteel.com

مدیریت فناوری اطلاعات
تلفن : 03152574449

پشتیبانی وب سایت
تلفن : 03152574477

تلفن دفاتر مدیران

۱۳۹۶/۰۷/۱۲

اقدامات مهم دفتر فني مديريت توليدات كك و مواد شيميايي در راستاي اقتصاد مقاومتي

تلاشگران شركت همواره سعي نموده اند با خلاقيت و پشتكار اقدامات مهمي در جهت  افزايش بهره وري و كاهش هزينه ها داشته باشند . كاركنان دفتر فني مديريت توليدات كك و مواد شيمايي از جمله تلاشگراني هستند كه با بهره گيري از دانش خود ، اقدامات چشمگيري انجام داده اند و اين بخش را در بسياري زمينه ها از حضور كارشناسان خارجي بي نياز نموده اند .  در اين شماره گفتگويي با تلاشگران اين بخش انجام داده ايم كه در پي مي آيد.

مهدي ظرافتي سرپرست دفتر فني مديريت توليدات كك و مواد شيمايي گفت : تامين قطعات مورد نياز جهت تعميرات ، تامين لوازم يدكي مورد نياز جهت تداوم كار با ماشين و مكانيزم هاي موجود در كارگاه ارائه طرح هاي بهينه سازي و تغيير طرح هاي لازم جهت بهبود فرايند توليد از وظايف دفتر فني مي باشد. وي با اشاره به اين موضوع كه دفتر فني داراي سه بخش طراحي ،سفارشات وآرشيو است ، افزود : تهيه نقشه ساخت از قطعات و مكانيزم ها ، ماشين ها و تجهيزات مكانيكي به صورت تهيه نقشه از نقشه مرجع و يا كروكي برداري ،  از وظايف بخش طراحي است .

مهندس ظرافتي تهيه سفارش هاي ساخت قطعات مورد نياز داخل و خارج از كارخانه و پيگيري آنها را از وظايف بخش سفارشات دانست و گفت :‌بايگاني ، كلاسه بندي و نگهداري مدارك  فني موجود و تهيه شده نيز از وظايف بخش آرشيو است . وي خاطرنشان ساخت : با راه اندازي واحد 2 توليد كك و با توجه به عدم وجود قطعات رزرو يدكي در بخش تا كنون حدود 5300 شيت نقشه ساخت از قطعات در طراحي دفتر فني تهيه گرديد و سفارش ساخت نيز توسط قسمت سفارشات اين بخش تهيه شده است . همچنين با توجه به نوسازي و باسازي باتري شماره يك حدود 3050 شيت نقشه ساخت و در ادامه سفارش ساخت براي تجهيزات توسط اين دفتر انجام شده است .

سرپرست دفتر فني مديريت توليدات كك و مواد شيمايي گفت : برگزاري كلاس هاي آموزشي مناسب با نياز پرسنل دفتر فني ، آشنايي با نرم افزارهاي جديد طراحي مهندسي و بازديد هاي علمي و تخصصي از صنايع مختلف به خصوص فولادي مي تواند باعث پيشرفت و توانايي كاركنان دفتر فني گردد .

جعفر مختاري كارشناس مرتبه 1 دفتر فني گفت : تهيه نقشه قطعات مكانيكي ، انجام محاسبات لازم و بررسي و اصلاح طرح ها و تجهيزات و همچنين تهيه و كنترل نقشه ها بر اساس نرم افزارهاي روز از وظايف پرسنل اين بخش است . وي تصريح كرد : تهيه نقشه قطعات مكانيكي و انرژيتيك بخش بر اساس نياز كارگاه ها ، انتخاب جنس قطعه و با توجه به امكانات ساخت ، چك نقشه و ارائه پيشنهاد و راهكارهاي بهبود مكانيزم ها و بهينه سازي قطعات ، تهيه گراف ماهيانه بر اساس نياز بخش ، انجام محاسبات لازم به منظور ساخت در كارگاه مكانيكي و نظارت بر مرتب و منظم بودن محيط كار با احتساب رعايت اصول (5s ) از وظايف كارشناس مكانيك است .

مختاري گفت : يكي از تجهيزات ماشين تخليه كك ، اشتانگ است و با توجه به اينكه اين قطعه دائماً در معرض حرارت قرار دارد و از سويي حمل و نقل كك و عدم خنك كاري اشتانگ در اين مرحله باعث ايجاد تنش و شكست قطعه مي شد ،  با توجه به نياز قطعه يدك تهيه و در دفتر فني مديريت توليدات كك و مواد شيميايي اين قطعه مجدداً  بهينه سازي گرديد .

وي افزود : خريد و جايگزين مراجع و نقشه هاي سال 46 كه رولي بودند  ، خريد تجهيزات به روز مانند اسكنر سه بعدي ، ايجاد دوره هاي آموزشي مختص پرسنل دفتر فني و تخصيص سختي كار براي پرسنل اين قسمت از اقداماتي است كه مي توان در جهت افزايش بهره وري انجام داد .

عباس ناصحي فورمن سفارشات مكانيك دفتر فني توليدات كك و مواد شيميايي گفت : براي ساخت قطعات مورد نياز اين مديريت جهت نيازهاي ساليانه ، تعميرات اساسي ، تعميرات اضطراري و نيازهاي جاري از طريق اين بخش درخواست تنظيم مي شود و همچنين تنظيم سفارش ، پيگيري كدگزاري ، تنظيم درخواست ساخت از طريق خارج از شركت و داخل شركت و مهندسي نت مكانيك و پيگيري تامين متريال خاص و استانداردهاي مورد نياز و هماهنگي جهت حمل و بارگيري قطعات ساخت داخل به عهده اين بخش است . وي خاطرنشان ساخت : ساخت كليه قطعات مكانيكي باتري شماره يك با همكاري دفتر طراحي بخش صورت گرفت كه در اين راستا در حدود 2200 تن قطعه مكانيكي پس از طراحي بومي سازي و نصب گرديد . اين قطعات مشابه قطعاتي مي باشد كه در باتري شماره 3 توسط شركت خارجي اجرا و نصب گرديد كه علاوه بر صرفه جويي و كاهش هزينه ها كارايي بهتري نسبت به قطعات خارجي دارند.

وي نداشتن سختي كار ، سنوات و همچنين عدم تبديل مدرك پرسنل با سابقه را از مشكلات اين بخش معرفي كرد و گفت : با توجه به ضرورت تعميرات در قسمت ها بخصوص بخش ها ي شيميايي اين مديريت پيشنهاد مي شود تا قبل از بازنشستگي افراد با سابقه و تجربه ، اين تعميرات هرچه سريعتر انجام شود .

سعيد اعرابي تكنيسين ارشد سفارشات دفتر فني گفت : با توجه به نياز قطعات در بخش هاي مختلف و پس از انجام مراحل اداري اين درخواست ها ، نقشه قطعه طراحي و پس از تاييد آن جهت سفارشات و ساخت و ارسال آن به كارگاه ها ارجاع داده مي شود و پيگيري جلسات سري ، جاري و تعميرات اساسي بخش و كدگزاري قطعات نيز از فعاليت هاي تكنيسين ارشد اين بخش است .

اعرابي به اولين تعميرات اساسي واگن الكتروز واحد 2 توليدات كك و مواد شيميايي اشاره كرد و گفت : تمامي قطعات اين تعميرات بطور كامل در داخل شركت توليد شد در صورتي كه در تعميرات قبل در واحد يك برخي قطعات در خارج از شركت تامين گرديده است كه علي رغم هزينه هاي بالا ، زمان بيشتري نيز جهت تامين اين قطعات صرف گرديد . وي خاطرنشان ساخت : تعميرات اساسي واحد 2 نتيجه اعتماد به نيروي انساني است كه مي تواند باعث بومي سازي و كاهش هزينه ها و افزايش بهره وري شود .

وي گفت : توجه به كسب علم روز ، استفاده از تجهيزات و كنار گذاشتن روش هاي سنتي يكي از ملزومات در دنياي رقباتي كنوني در حوزه صنعت است كه مي تواند سرعت بيشتري به كارها بدهد.

مهرداد صابر افقي كمك طراح دفتر طراحي گفت : وظيفه اصلي دفتر طراحي ، طراحي و بهينه سازي تجهيزات بخش ها است به نحوي كه نيروي انساني كمترين سختي را براي كار و وظايف محوله داشته باشند . بدين منظور با همكاري كارگاه هاي مختلف و مديريت هاي ديگر فعاليت مستمري در حال انجام است تا بتوانيم قطعات و تجهيزات را به نحوي بهسازي كنيم كه بيشترين كارايي را داشته باشد . بهينه سازي تلسكوپ شارژ ماشين تخليه، كارزين( راهنمايي هدايت كك ) ماشين در باز كن ، مهندسي معكوس و تغيير جنس واگن حمل كك باتري 3 و مهندسي معكوس سرند لرزشي دانه بندي كك از جمله اين اقدامات است .

صابر افقي گفت : واگن حمل كك باتري 3 جزء تجهيزات جديدي بود كه به مجموعه كك سازي اضافه شد و با توجه به عدم امكان بهره برداري در چند سال اخير و نبود اسناد مرتبط با اين تجهيز ، طراحي به صورت مهندسي معكوس راآغاز نموديم و با تغييراتي كه در اين تجهيز داديم توانستيم اين تجهيز را با هزينه بسيار پايين تر بومي سازي كنيم .

وي افزود : توليد يك شركت منوط به نيروي انساني مجرب و متخصص و مواد اوليه است ، در پروسه توليد حد فاصل نيروي انساني و مواد اوليه ، تجهيزات است و در دنياي كنوني تجهيزات يكي از اساسي ترين مولفه هاي توليد و بهره وري مي باشد و از اين رو مي توان به نقش پر رنگ دفتر فني در بروز رساني تجهيزات و بهره وري بيشتر پي برد.

مسعود حجتی تکنسین دفتر فنی کک سازی گفت : طراحی و بهینه سازی و استاندارد سازی ماشین های مخصوص ، پمپ ها ، سرند های لرزشی ،گیربکس ها و ماشین های حمل مواد  از وظايف اين بخش مي باشد .

وي به پروژه های انجام شده اشاره كرد و گفت : سرند لرزشی واحد 1و 2 که وظیفه سرند کردن کک در تیپ های 20- و 80+ می باشد،  مهندسی معکوس تغییر طرح و اضافه نمودن متریال هاردوکس ( ضد سایش) که این امر موجب استفاده در قسمت های دیگر و باعث افزایش کارایی و بازدهی این تجهیز شده است از جمله اقدامات اين بخش در راستاي اقتصاد مقاومتي مي باشد .

حجتي گفت : سليندر روغن سانتریفیوژ در بخش بازیابی مواد واحد 1 وظیفه جدا کردن سولفات از اسید سولفوریک را دارد که تهیه نقشه و تعیین متریال آن با توجه به پیچیدگی قطعه و حساسیت عملکرد آن و همچنین فرسوده بودن قطعه کار بسیار پر اهمیتی بوده که به سرانجام رسیده است .

وي با اشاره به اين موضوع كه ذوب آهن اصفهان با آموزش نیروی انسانی متخصص به صنعت کشور خدمات شایانی ارائه نموده است ، افزود : سهم این مجتمع صنعتی عظیم در بازار فولاد کشور باید بیشتر از شرایط کنونی باشد و امیدوارم با برنامه ها و طرح های مفید و اجراي طرح های توسعه ، ذوب آهن اصفهان به روزهاي اوج خود باز گردد.