۱۳۹۶/۱۲/۰۶

ورزش کلید طلایی سلامت مردان

هفته ملی سلامت مردان (سما) گرامی باد

نخستین پنج شنبه اسفند ماه هر سال  به عنوان "روز ملی سلامت مردان" نام گذاری شده است . این روز به همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری انجمن اورولوژی ایران، انجمن پزشکان عمومی ایران و سازمان نظام پزشکی در سراسر کشور برگزار می شود.

روز ملی سلامت مردان، اولین بار به پیشنهاد انجمن اورولوژی ایران در سال 1385 برگزار شد. در این روز كل اورولوژیست‌های كشور در مطب‌ها، كلینیك‌ها و بیمارستان‌ها به معاینه رایگان مردان می‌پردازند.

«اورولوژیست‌ها زمینه را برای جلوگیری از بیماری‌های خطیر و بی‌علامتی كه به مراحل پیشرفته با علایم خطرناك می‌رسند، فراهم می‌كنند.»

هدف از برگزاری روز ملی سلامت مردان

1- نشان دادن پیش قدمی پزشکان کشور در امر پیشگیری از بیماری ها و ارتقای سلامت جامعه از یک طرف و نمایان نمودن این وظیفه در قالب ویزیت و مشاوره رایگان به مردم از طرف دیگر.

2- با آگاه کردن مردم از علائم و روند بیماری های پر مخاطره می توانیم از ابتلای مردان جامعه به این بیماری ها جلوگیری نماییم.

3- بـا ویزیـت رایگان در یک روز مشخص در سال، اهمیت سلامتی را به مردان جامعه که عموماً به علت گرفتاری ها کمتر به فکر سلامت خود می باشند، مطرح می نماییم.

اغلب مردان در طول دوران زندگی خود از بیماری که دارند، مطلع نمی شوند. عدم اطلاع مردان از بیماری خود، ناشی از عدم انجام معاینات دوره ای 6 ماه یک بار است.

متاسفانه مردان زمانی به پزشک مراجعه می کنند که فرصت درمان از دست رفته است و این وضعیت در روستاها و شهرستان ها بیشتر دیده می شود.